گزارشی از بالارفتن سن ازدواج؛
یک مقام مسئول در سازمان ثبت احوال گفت: ازدواج مردان بالای 35 سال به 10.4 درصد و زنان بالای 30 سال به 14.5 درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران ، در چند سال اخیر سن ازدواج به صورت فزاینده‌‌‌ای رو به رشد است که با عدم تامبن نیازهای روحی و جسمی جوانان،‌آنان با مشکلات روحی و روانی و ناهنجاری‌های اجتماعی روبرو شده است و در نهایت آنان را دچار بحران‌های شخصیتی اجتماعی می‌کند.

حال این سوال مطرح است، دلایل افزایش سن ازدواج چیست؟

*افزایش سن ازدواج؛ چرا ؟!

قشر جوان، قشر بزرگی از جامعه است که با اقشار دیگر در رابطه می‌باشد و چگونگی شرایط آن‌ها با چگونگی وضع دیگر افراد اجتماعی رابطه مستقیم دارد و نمی‌توان به عامل سن در ازدواج به دید یک ضرورت مجرد و جدا از شخصیت فردی و امکانات اجتماعی و اقتصادی توجه کرد.

محمدرضا هاشمی کارشناس مسائل اجتماعی در این‌باره می‌گوید: مشکلات اقتصادی از قبیل اشتغال، مسکن و تامین مخارج زندگی، طولانی شدن امر تحصیل خانم‌ها، عدم اعتماد به جنس مخالف و روابط نامشروع بین جنس مخالف و نامناسب بودن محیط زندگی از علل تاخیر در ازدواج است.

*سن متعارف و نامتعارف برای ازدواج

افراط و تفریط در هر مسئله‌ای مضر است و ازدواج که یکی از پایه‌های اساسی هر جامعه سالم به شمار می‌رود، اگر در سن مناسب صورت پذیرد، هم افراد و هم جامعه متشکل از این افراد را به سمت سطح سلامت سوق می‌دهد.

مدیر کل اطلاعات و آمار جمعیت و مهاجرت سازمان ثبت احوال در مورد سن متعارف ازدواج گفت: این سن برای مردان 20 تا 34 سال و برای زنان 15 تا 29 سال است که البته این سن در حال تغییر و تحول است.

وی همچنین تعداد جوانان در سن ازدواج را که ازدواج نکرده‌‌اند، 11 میلیون و 300 هزار نفر اعلام کرد که از این تعداد 5 میلیون و 570 هزار نفر مرد و 5 میلیون و 670 هزار نفر نیز زنان هستند.

علی اکبر محزون درباره افرادی که از سن متعارف ازدواج عبور کرده اما هرگز ازدواج نکرده‌اند، گفت: تعداد این افراد یک میلیون و 300 هزار نفر است که 320 هزار نفر آنان مردان و 980 هزار نفر آنان را زنان تشکیل می‌دهند.

*با افزایش سن ازدواج چه بر سر زندگی می‌آید؟

افسردگی، احساس یاس و نا امیدی، از بین رفتن نشاط، حس بلا تکلیفی، احساس سربار بودن در خانواده و گرایش به تشکیل زندگی مجردی نمونه‌ای از آسیب‌های افزایش سن ازدواج در افراد است.

هاشمی کارشناس ارشد امور اجتماعی با اشاره به نیازهای جنسی در سن مناسب، می‌گوید: اگر این نیاز سرکوب گردد، احساس ناکامی در جوانان ایجاد گشته و ادامه این روند به بروز رفتارهای آسیب زا و غیر اخلاقی مانند گرایش به جنس مخالف به طور غیر شرعی منجر می‌شود.

وی ادامه داد: کاهش تمایل به ازدواج با افزایش سن، کاهش توانایی باروری و اختلاف نسل میان فرزندان و والدین بر اثر ازدواج در سن بالا، از آسیب‌های بالا رفتن سن ازدواج بین جوانان می‌باشد.

*نقش مسئولین و خانواده‌ها و خود جوانان در کاهش سن ازدواج

با توجه به افزایش سن ازدواج و آسیب‌های آن باری کیان خانواده، از آن‌جایی که عمده ترین مورد در تاخیر ازدواج بحث اشتغال بوده و این مورد یک معضل جدی است، لذا مسئولین ذیربط باید در رفع موانع اقتصادی بیش از پیش به ایفای نقش بپردازند و جوانان در شرف ازدواج با کم توقعی و قبول حمایت خانواده‌ها در جامعه امروزی که مملو از عوامل مخل آرامش مثل پریشانی‌ها و تنهایی‌ها می‌باشد، با ازدواج به هنگام آرامش حقیقی و موفقیت را برای خود به ارمغان آوردند.

گزارش از پریسا مهریان/

انتهای پیام/